Μονοήμερη εκδρομή Β’ Γυμνασίου – Πάργα

Η Β’ Τάξη στις 19 Απριλίου έκανε τη μονοήμερα εκδρομή της. Επισκέφτηκε το γεφύρι της Άρτας και κατόπιν τη γραφική Πάργα, όπου περιηγήθηκε στα σοκάκια της.

Τους μαθητές συνόδευσαν η κ. Ράλλη Αρχοντούλα (Φιλόλογος), η κ. Βαρδάκη Στέλλα (Τεχνολόγος), ο κ. Σταθόπουλος Γιώργος (Φυσικός) και ο κ. Λιναρδάτος Γιώργος (Μαθηματικός).

Συνέχεια

“Bring the EU to your school! Experience it first hand!”.

MOTIVATE-Motivating Teachers4Europe

Στις 12 Απριλίου το σχολείο μας, με τη Διευθύντρια κα Τσουρέκη Ελένη και τη φιλόλογο Μπιτσάκου Διονυσία, συμμετείχε στο επιμορφωτικό σεμινάριο που πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα του Περιφερειακού Συμβουλίου Δυτικής Ελλάδας, στην Πάτρα με τίτλο «Bring the EU to your school! Experience it first hand!». Το σεμινάριο συνδιοργανώθηκε από το Europe Direct Region of Western Greece, ΠΔΕΔΕ-Regional Directorate of Education of Western Greece EU Projects και από το Motivating Teachers 4 Europe (MOTIVATE). Το πρόγραμμα παρακολούθησαν εν ενεργεία εκπαιδευτικοί και διευθυντές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Μονοήμερη εκδρομή Γ’ Γυμνασίου – Ιωάννινα

Η Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας στις 19 Απριλίου πραγματοποίησε  εκπαιδευτική επίσκεψη στα Ιωάννινα, τη λίμνη Παμβώτιδα και το νησάκι, όπου περιηγήθηκε στα σοκάκια του και επισκέφθηκε το Μουσείο του Αλή Πασά.

Τους μαθητές συνόδευσαν η κ. Μανωλοπούλου Άννα (θεολόγος), η κ. Μπιτσάκου Διονυσία (φιλόλογος), ο κ. Δημόπουλος Απόστολος (Μαθηματικός) και η κ. Φουρίκη Ελένη (Αγγλικής Γλώσσας).

«Ένα κτήριο αφηγείται…»

Στις 21 Μαρτίου 2024 οι μαθητές/τριες του Β1  τμήματος στα πλαίσια Erasmus παρουσίασαν σε Ισπανίδες εκπαιδευτικούς από το Instituto Publico Hiponova της Γρανάδα το πολιτιστικό πρόγραμμα που έχουν αναλάβει για τη σχολική χρονιά 2023-24 με τίτλο: «Ένα κτήριο αφηγείται…». Το πρόγραμμα συντονίζει η κ. Γκίκα Κωνσταντίνα (Φιλόλογος) και μέλος η κ. Μουκριώτη Γεωργία (Χημικός). Στόχος του προγράμματος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές  την τοπική ιστορία και πολιτιστική κληρονομιά της πόλης τους και του τόπου τους μέσα από τη μελέτη παλιών αρχοντικών και κτηρίων που βρίσκονται στην περιοχή τους συνδέοντας το παρελθόν με το παρόν. Επιπλέον διαπιστώθηκε ότι τα πιο σημαντικά και παλαιά κτήρια της περιοχής τους αποτελούν δημιουργήματα του αρχιτέκτονα Ερνέστου Τσίλλερ.

Συνέχεια

«Οι έφηβοι ζουν με τα κινητά τους, όχι μαζί μας» – Τι λένε γονείς και ειδικοί

Τεράστιο το κόστος από τη χρήση των κινητών τηλεφώνων στην ψυχική υγεία των νέων παιδιών – Μηδενική κοινωνική ζωή, εκτόξευση των ψυχολογικών προβλημάτων, μειωμένη απόδοση στο σχολείο

Σταματήστε τα κινητά -«νταντάδες» τώρα! Η κραυγή αγωνίας υψώνεται από ειδικούς επιστήμονες και εκπαιδευτικούς σε διεθνές επίπεδο, οι οποίοι διαπιστώνουν όλο και περισσότερο στις έρευνές τους ότι κάτι πηγαίνει τρομερά… στραβά στην ανάπτυξη των εφήβων στις σύγχρονες κοινωνίες.

Μονοήμερη εκδρομή Α’ Γυμνασίου – Ναύπλιο

Στις 19 Απριλίου 2024 η Α΄ Γυμνασίου πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο των Μυκηνών, στον τάφο του Ατρέα και στο Ναύπλιο.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Γκίκα Κωνσταντίνα, (Φιλόλογος), Κατσούλη Βασιλική (Φιλόλογος), Στρουμπούκη Δέσποινα (Φιλόλογος) και Καράγιωργας Ευστάθιος(Γαλλικής Γλώσσας).

«Το Πυρίτιο»: project Χημείας Γ’ γυμνασίου

Στα πλαίσια του μαθήματος της Χημείας Γ’ Γυμνασίου, η διδασκαλία της ενότητας «Το πυρίτιο» προσεγγίστηκε και με τη μορφή ερευνητικής εργασίας-project. Έτσι οι μαθητές/τριες με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κ. Γεωργίας Μουκριώτη, αναζήτησαν πληροφορίες σχετικές με το επιμέρους θέμα που επέλεξαν, τις οποίες έφεραν σε μορφή κειμένου ώστε αυτές να παρουσιαστούν στην τάξη. Επιπλέον, κάποιοι μαθητές/τριες δημιούργησαν ωραιότατες παρουσιάσεις (ppt) σχετικές με το πυρίτιο τις οποίες και μπορείτε να δείτε παρακάτω.

Καλλιτεχνικά: σχολικό έτος 2023-2024

Στα πλαίσια του μαθήματος των Καλλιτεχνικών, οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού κας Δίπλα Σπυριδούλας, δημιούργησαν τα παρακάτω έργα:

Κυβισμός Γ’ Γυμνασίου

Συνέχεια

Γιατί η οικογένεια είναι σημαντική

Η Διεθνής Ημέρα της Οικογένειας καθιερώθηκε το 1993 με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ και εορτάζεται κάθε χρόνο στις 15 Μαΐου. Ο ετήσιος αυτός εορτασμός αντανακλά τη σπουδαιότητα που αποδίδει η διεθνής κοινότητα στην οικογένεια ως βασικό κύτταρο της κοινωνίας.  Η Ημέρα της Οικογένειας γιορτάζει τις οικογένειες και τονίζει τη σημασία των οικογενειακών δεσμών και του ποιοτικού χρόνου που περνούν μεταξύ τους τα μέλη της.